Karpuz Kabuğu Reçeli
Karpuz Kabuğu Reçeli

“Gemiler yapmak” kadar eğlenceli bana göre; karpuz kabuğundan reçel yapmak. Üstelik çook lezzetli olması gibi bir artısı da var.

“Ah o caanım kabuklara nasıl da haksızlık etmişim bunca zaman” pişmanlığını yaşamadan, mevsimi geçmeden, tüm kabuklar çöpe gitmeden mutlaka denenesidir. 😉

Malzemeler:

1 kg.karpuz kabuğu

750 ml.su

1,5 kg.şeker

1/2 limon suyu

7-8 adet karanfil

1 adet çubuk tarçın

 

Hazırlanışı:

Karpuz kabuğunun dışındaki yeşil kısım olabildiğince ince soyun. İç kısmını da kırmızılıklardan tamamen arınana kadar temizleyin. Kalan beyaz bölümü küçük kareler halinde dilimleyin.

Bir tencereye koyduğunuz suyu kaynatın ve kabukları içine atın, ocağın altını kısın. Kapağı kapalı olarak 40-45 dakika kadar kaynatın. (Dilerseniz düdüklü tencerede 15 dakika pişirerek de bu süreci atlatabilirsiniz.)

Süre sonunda çatalla kontrol ettiğinizde kabuklar yumuşamışsa, şeker, karanfil ve çubuk tarçını ekleyin. (Çubuk tarçınınız yoksa 1 tatlı kaşığı toz tarçın ekleyebilirsiniz.) Yaklaşık 30-35 dakika da bu şekilde pişirin.

Klasik kıvam kontrolü için; reçelin sıvı kısımdan aldığınız bir damlayı soğuk zemine damlatın, top halinde kalıyorsa reçeliniz olmuş demektir.

Son olarak limon suyunu ekleyin, 2 dakika daha kaynatın ve ateşten alın.

İçerisindeki çubuk tarçını çıkartın. Sıcak olarak kavanozlara koyun, kapağını sıkıca kapatın.

Hepsi bu kadar, afiyet olsun. 🙂

* Karpuz kabuğu reçeli bu haliyle yapıldığında, şeffaf görünür. Kırmızı olsun istenirse; lohusa şekeri veya gıda boyası eklenebilir.

** Tüm sert meyve/sebze reçellerinde olduğu gibi, kireçte bekletme yöntemiyle de yapılabilir.

29 Temmuz 2015
1.528 görüntüleme

Benzer Yazılar

Facebook Yorumları

Sarı Çerçeve - Hediyelik Çerçeveli Posterler

Arama

Özlem Pehlivan

12 Ocak doğumlu, sevimli bir oğlak burcu kadını...

Okumayı çok seviyor. Günde 50-100 sayfa okumadan rahat edemiyor. Başucunda en az 3-4 kitap var. Okumayı sevdiği kadar yazmayı da seviyor, değer verdiği ve yüzünü güldürebilen herkese sürekli yazıyor...

Facebook Sayfası

Arşiv