"reçel" etiketiyle yazılan yazılar.

yazan Özlem Pehlivan

Arşivde kalan fotoğrafları tararken, reçellerimi eklemediğimi farkettim. Reçel mevsimi geliyor, tarifleri gün yüzüne çıkarmak gerek.

Efenim, reçel yapımında o kadar çok yöntem var ki kullanılan, bu durumdan aklı şaşmayan varsa beri gelsin. Farklı yöntemleri denemekle birlikte, gelenekselleşmiş yöntemle yapıyorum ben genellikle. Tarifim de buna göre, not kısmında diğer alternatifleri bulabilir, hangisi kafanıza yatarsa ona göre yapabilirsiniz.

Tamamını Oku

03 Haziran 2016
1.969 görüntüleme

yazan Özlem Pehlivan

“Gemiler yapmak” kadar eğlenceli bana göre; karpuz kabuğundan reçel yapmak. Üstelik çook lezzetli olması gibi bir artısı da var.

“Ah o caanım kabuklara nasıl da haksızlık etmişim bunca zaman” pişmanlığını yaşamadan, mevsimi geçmeden, tüm kabuklar çöpe gitmeden mutlaka denenesidir. 😉

Tamamını Oku

29 Temmuz 2015
1.487 görüntüleme

yazan Özlem Pehlivan

“Arkadaşlar, aranızda krep sevmeyen var mı?” Yoktur yoktur, biliyorum ben 😀

“Ayarını tutturamıyorum, yumurta kokuyor yiyemiyorum” gibi yakınmaları olanlar ve yeni başlayanlar için basit ama etkili bir lezzet; krep. Hadi bakalım, yiyelim, yedirelim. 🙂

Tamamını Oku

18 Mart 2015
3.522 görüntüleme

yazan Özlem Pehlivan

“Sütün de reçeli mi olurmuş?” demeyin. Olur, hem de öyle bir olur ki; dimağınız şaşar. Beyaz Nutella mı desem, (önümüzdeki günlerde orjinal Nutella tadına eşdeğerini, çikolatalısını da yayınlayacağım 😉 ) çocukluğumuzun sütlü bonbon şekeri tadı mı desem böyle karamelimsi, dünya tatlısı bir şey bu.

Colombia’da Arequipe, Peru, Bolivya ve Şili’de Manjar adıyla satılıyormuş ama aslen Arjantinli olan bu melez dilberin orjinal adı, ‘Dulce de Leche’.

Çocukların beslenme çantasına gönül rahatlığıyla koyabileceğiniz, ekmek, bisküvi üzerine sürüldüğünde de bayıla bayıla yedirebileceğiniz bir tat.

Tamamını Oku

09 Mart 2015
1.212 görüntüleme
Sarı Çerçeve - Hediyelik Çerçeveli Posterler

Arama

Özlem Pehlivan

12 Ocak doğumlu, sevimli bir oğlak burcu kadını...

Okumayı çok seviyor. Günde 50-100 sayfa okumadan rahat edemiyor. Başucunda en az 3-4 kitap var. Okumayı sevdiği kadar yazmayı da seviyor, değer verdiği ve yüzünü güldürebilen herkese sürekli yazıyor...

Facebook Sayfası

Arşiv

tr_TRTurkish