Süt Reçeli
Süt Reçeli

“Sütün de reçeli mi olurmuş?” demeyin. Olur, hem de öyle bir olur ki; dimağınız şaşar. Beyaz Nutella mı desem, (önümüzdeki günlerde orjinal Nutella tadına eşdeğerini, çikolatalısını da yayınlayacağım 😉 ) çocukluğumuzun sütlü bonbon şekeri tadı mı desem böyle karamelimsi, dünya tatlısı bir şey bu.

Colombia’da Arequipe, Peru, Bolivya ve Şili’de Manjar adıyla satılıyormuş ama aslen Arjantinli olan bu melez dilberin orjinal adı, ‘Dulce de Leche’.

Çocukların beslenme çantasına gönül rahatlığıyla koyabileceğiniz, ekmek, bisküvi üzerine sürüldüğünde de bayıla bayıla yedirebileceğiniz bir tat.

Pastada, kekte, dondurmada, bir kaşık atıverildiği kahvelerde mucizeler yaratıyor, en çok da filtre kahvenin yanına yakışıyor. Bugüne dek tatmamışsanız şayet, hemen, şimdi, şu an üşenmeden kalkın ve yapın derim, pişman olacaksınız; bunca yıldır nasıl böyle bir lezzeti kaçırdığınıza. O kadar iddialıyım bu reçel olayında ki; önümüzdeki zamanlarda içine girdiği herşeyi nasıl bambaşka bir şeye dönüştürdüğüne tanık edeceğim sizi, muhteşem tariflerim var. 😉

Yapması biraz zamanınızı alacak kabul ama karşılığında aldığınız keyfe kesinlikle değecek. Sabah kahvaltıları, öğün arası atıştırmaları için bu sağlıklı, besleyici, doğal lezzetle sayemde tanışacak olanların teşekkürlerini peşinen kabul ediyorum, ben de sizi seviyorum. 😉 😀

 

Malzemeler:

1 litre süt (mümkünse taze)

1 su bardağı şeker

1 (silme) çay kaşığı karbonat veya kabartma tozu

 

Hazırlanışı:

Derin bir tencereye süt ve şekeri koyun, karıştırarak pişirmeye başlayın. Kaynamaya başladığı an, ocağın ısısını azaltın, karbonatı ekleyin. Bu aşamada epey köpürecek olması korkutmasın, karıştırmaya devam ederseniz kısa sürede sönmeye başladığını göreceksiniz.

Kısık ateşte sık sık karıştırarak süt epey çekilene, (rengini çok fazla koyulaştırmamaya dikkat ederek) kıvam alana dek pişirmeye devam edin. Yaklaşık 1,5-2 saat sürecek olan bu süreç sonunda, temiz bir tabağa damlatıp hareket ettirdiğinizde kıvamlı akmaya başladığı an ocaktan alın, zira soğurken de koyulaşmaya devam edecek.

Cam kavanoza koyun, soğuyana dek bekletin. Kapağını kapatarak sürekli orada saklayıp kullanılmak üzere, buzdolabına kaldırın.

* Pişme süresince mümkünse mutfaktan ayrılmayın, kısa aralıklarla karıştırmak gerektiğinden dokusunu ve lezzetini eksiltmeyin.

** 1 litre süt pişme esnasında dörtte bir oranında azalacak, sonuç olarak yaklaşık 250-300 gr.kadar reçel elde edeceksiniz, aklınızda bulunsun.

*** Kullandığınız karbonat veya kabartma tozunun taze olmasına dikkat edin, eskiyse tadını acılaştırır.

**** Buzdolabında 7-8 haftaya kadar tazeliğini koruyor, dışarıda bırakmayın.

***** Bulabiliyorsanız ve seviyorsanız keçi sütüyle yapılanı da epey makbul.

09 Mart 2015
1.252 görüntüleme

Benzer Yazılar

Facebook Yorumları

Sarı Çerçeve - Hediyelik Çerçeveli Posterler

Arama

Özlem Pehlivan

12 Ocak doğumlu, sevimli bir oğlak burcu kadını...

Okumayı çok seviyor. Günde 50-100 sayfa okumadan rahat edemiyor. Başucunda en az 3-4 kitap var. Okumayı sevdiği kadar yazmayı da seviyor, değer verdiği ve yüzünü güldürebilen herkese sürekli yazıyor...

Facebook Sayfası

Arşiv