Ispanak Borani
Ispanak Borani

Osmanlı kaynaklarına göre; “haşlandıktan sonra kavrulan sebzelerin yemeği ya da üzerine yoğurt ilave edilen çeşitli yemekler” şeklinde 2 anlama karşılık geldiği söylenir borani kelimesinin.

Abbasi halifesi Memun’un karısı Buran’ın adı verilen bir sebze yemeği olarak tarihe geçtiği rivayet edilir. Ispanak dışında kabak, pazı, şalgam, ısırgan otuyla yapılan çeşitleri de var yıllardır yapılagelen.

Yöresel tüm yemeklerde olduğu gibi; hazırlama, sunma, yeme şekillerinde farklılıklar illaki vardır, bu tarif bizim bildiğimiz ve en sevdiğimiz şekli. Ayrıca, hızlı, pratik, besleyici, sağlıklı ve lezzetli, daha ne olsun. 😉

Malzemeler:

1 kg.ıspanak

1 çay bardağı zeytinyağ

1 iri kuru soğan

1 çay bardağı bulgur

1/2 tatlı kaşığı tuz

1 çay bardağı su

1 kase yoğurt

3-4 diş sarımsak

1 yemek kaşığı tereyağ

1 tatlı kaşığı pul biber

 

Hazırlanışı:

Ispanakları yıkayın, iri parçalara ayırın. Yemeklik doğranmış soğanı yağla birlikte tencereye koyun, karıştırarak kavurun. Ispanakları ekleyerek kavurmaya devam edin.

Ispanaklar sönmeye başladığında bulgur, tuz ve suyu ekleyin, karıştırın. Kapağı kapalı olarak kısık ateşte 15 dakika pişirin.

Yoğurdu sarımsaklayın, servis tabağına alın. Üzerine ıspanakları ekleyin.

Tereyağını eritin, içine pulbiberi atın, yakmamaya dikkat ederek kavurun. Ispanakların üzerine dökerek, ılık servis yapın.

28 Kasım 2014
2.836 görüntüleme

Benzer Yazılar

Facebook Yorumları

Sarı Çerçeve - Hediyelik Çerçeveli Posterler

Arama

Özlem Pehlivan

12 Ocak doğumlu, sevimli bir oğlak burcu kadını...

Okumayı çok seviyor. Günde 50-100 sayfa okumadan rahat edemiyor. Başucunda en az 3-4 kitap var. Okumayı sevdiği kadar yazmayı da seviyor, değer verdiği ve yüzünü güldürebilen herkese sürekli yazıyor...

Facebook Sayfası

Arşiv