Pizza
Pizza

‘Her lezzetli şey zararlıdır’ tezinin başını çekenlerden olsa da zararlıların en masumlarından biri sayılabilir pizza.(bence 🙂 ) Dışarda yediğinizde durum böyle diye düşünürsek, evde yapılan nasıl olur; tüm zararlarından arınmış, el yapımı, ev yapımı, nefis bir şey olur. (bence 🙂 )

Benim tezim bu yönde efenim, övgüye de eleştiriye de açık üstelik, buyurun. 😉 😀

* Zamanınız varsa hamurunu da kendiniz hazırlayabilirsiniz elbet, benimkisi şipşak, hızlı, tembel işi. 😀 😀

Malzemeler:

Ekmek hamuru (fırından)

Sos İçin:

Domatesli: domates, sarımsak, zeytinyağ, kekik

Salçalı: salça, su, sarımsak, kekik

Üzeri İçin:

Damak tadı ve eldeki malzemeyle orantılı olarak;

Kaşar peynir

Mozarella peynir

Salam

Sucuk

Sosis

Pastırma

Mantar

Domates

Yeşil veya renkli sivri biber

Zeytin

Mısır

Kekik

 

Hazırlanışı:

Kişi sayısına göre fırından aldığınız ekmek hamurlarını, mayalanmaları için bir kapta bekletin. İyice şişip kocaman olduğunda yani yeterli kıvama geldiğinde, elinizi sürekli yağlayarak açabildiğiniz kadar ince açın.

Kare veya yuvarlak hiç farketmez, istediğiniz fırın kabına yerleştirin.

Domates soslu yapacaksanız; domatesleri sarımsakla birlikte rondodan geçirin, sıvıyağ ekleyin. Pişirmeden kullanabileceğiniz gibi, çok hafif pişirerek de kullanabilirsiniz. En son kekiğini atın, karıştırın.

Salçalı sosla yapacaksanız; salçanızı çok akıcı olmayacak şekilde suyla inceltin, ezilmiş sarımsak ve kekiği ekleyin, karıştırın.

Hazırladığınız sosu açtığınız hamurun üzerine sürün. Rendelenmiş kaşar ve kullanacaksanız eğer mozarella peynirini serpin. Üzerine dilediğiniz malzemeleri yerleştirin.

pizz1

 

pizzza2

 

Önceden ısıtılmış 180-200 derece (fırınınızın pişirme özelliğine göre ayarlayın) fırında pişirin. (Ben genelde atmıyorum ama üzeri kızarıp son pişme evresine girdiğinde tekrar peynir rendesi atabilir ve eriyene dek tekrar fırına koyabilirsiniz.)

Benzer Yazılar

Facebook Yorumları

Sarı Çerçeve - Hediyelik Çerçeveli Posterler

Arama

Özlem Pehlivan

12 Ocak doğumlu, sevimli bir oğlak burcu kadını...

Okumayı çok seviyor. Günde 50-100 sayfa okumadan rahat edemiyor. Başucunda en az 3-4 kitap var. Okumayı sevdiği kadar yazmayı da seviyor, değer verdiği ve yüzünü güldürebilen herkese sürekli yazıyor...

Facebook Sayfası

Arşiv